Představujeme se

Naše speciální škola patří do rodiny škol, jejímž zřizovatelem je Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE). Úzce spolupracujeme se středisky Diakonie (ČCE) poskytujících sociální služby, které často navazují na činnost speciálních škol.

Naši školu najdete na Komenského náměstí 140 nedaleko náměstí Jana Žižky z Trocnova, tedy cca 200 metrů od centra města. Historie naší školy se píše od roku 2004, kdy byla naše škola zapsána do Rejstříku škol, ale skutečné datum zahájení naší činnosti bylo již v roce 1993. V současné době jsou součástí naší školy mateřská škola speciální – Diáček, základní škola speciální a praktická škola jak jednoletá, tak dvouletá. V naší škole tedy vzděláváme děti od 3 let a často je doprovázíme  až do dospělosti, kdy ve věku 26 let přecházejí do sociálních služeb Diakonie ČCE – Střediska v Čáslavi. Oba subjekty – středisko i škola – sídlí v jedné budově. Školu najdete v prvním poschodí, kde máme 6 učeben, kancelář školy a terapeutické centrum – snozelen a muzikoterapii. V suterénu je situována třída mateřské školy, tělocvična a přilehlá prostorná zahrada se středověkým opevněním. Vedle pozemku Diakonie ČCE najdete náš partnerský Sbor Českobratrské církve evangelické. V září 2023 jsme slavnostně otevřeli odloučené pracoviště - třídu přípravného stupně ZŠS a to díky  spolupráci a zázemí  v  dalším partnerském sboru ČCE v Kutné Hoře. Mezi školami pravidelně funguje bezbariérová doprava a tím je zajištěno i následné pokračování žáků ve vzdělávání v kmenové škole v Čáslavi.

untitled             DSC_0180              20200602_075032    Pracoviště KH

V naší škole pracuje tým speciálních pedagogů – třídních učitelů, kteří ve třídách úzce spolupracují se dvěma asistenty pedagoga. Všichni společně provázejí děti vyučováním, které je vysoce individuálně zaměřené a specializované dle charakteru postižení žáků. Úzce a rádi spolupracujeme s dalšími odborníky ze speciálně pedagogických center v Kolíně, Havlíčkově Brodě, Pardubicích i Praze, s dětskými psychology v Kutné Hoře i Kolíně. Studentům a studentkám vysokých škol umožňujeme praxe v našich školních třídách.

Jaké je naše poslání a komu je naše škola určena?

Škola je určena všem dětem a mladým lidem, kteří ke svému vzdělávání potřebují velkou míru podpory a speciální metody z důvodu svého mentálního či kombinovaného postižení a autismu. V naší škole nabízíme kvalitu života s rovnováhou všech příležitostí pro každodenní život dnes i v budoucnosti.

Hodnoty naší školy

Hodnoty, které ctíme, vychází z křesťanských hodnot  našeho zřizovatele (https://hodnoty.diakonie.cz/)

vírou i nadějí se díváme na vzdělávání dětí s mentálním a kombinovaným postižením. Snažíme se rozumět jejich potřebám a na každého žáka se díváme jako na jedinečnou bytost. Jsme milosrdní, ale důslední, profesionálně a fortelně naplňujeme naše vzdělávací plány a společně směřujeme k jednomu cíli – dosáhnout co nejvyšší míry vzdělanosti, soběstačnosti a samostatnosti každého žáka dle jeho individuálních možností a schopností. Tvoříme společenství  s žáky,  jejich rodinami a našimi partnery v Diakonii – sdílíme cestu životem.

Naše cíle

Chceme, aby naše škola byla bezpečná a otevřená svým žákům i okolnímu světu, spolupracující s rodinami, odborníky  a dalšími lidmi, kterým vzdělávání dětí s mentálním postižením leží na srdci. Chceme být školou chránící naše životní prostředí a podporující kreativitu uměleckou i pracovní. Chceme být školou uprostřed svého města, regionu, a mít své nezastupitelné místo uprostřed společnosti, ne na jejím okraji. Společně s vámi hledáme a nacházíme budoucnost vašich dětí.